Turbo Temizlik ve Bakım Hizmeti

Araç üretici firmaları tarafından belirlenmiş, turboşarjın araç üzerinden sökülüp dağıtılmasını gerektiren turboşarj bakım programı yoktur. Ancak, genelllikle kalitesiz yakıt ya da yakıt enjektör sistemi hataları, EGR arızaları ya da DPF’in tıkalı olması nedeniyle, özellikle değişken geometrili turboşarjlarda VNT mekanizması üzerinde aşırı kurum birikmesi nedeniyle sıkışmalar olabilir. Bu nedenle çekiş düşüklüğü, motor arıza ışığının yanması gibi problemler yaşandığında turboşarjın vakit geçirilmeden araç üzerinden sökülmesi ve türbin tarafının temizliğinin yapılması gerekir. Temizlik işlemi yetkin kişiler tarafından sadece bu iş için üretilmiş ekipmanlar kullanılarak yapılmalıdır.

Turbo temizlik ve bakım işlemi olarak adlandırabileceğimiz bu hizmeti PYM Otomotiv olarak deneyimli teknik personelimiz ile yapmaktayız. Firmamızda VNT mekanizmasının temizliği yapılarak sıkışıklığının giderilmesi, montaj sonrasında TC VFB cihazı ile turboşarjın kalibrasyonunun yapılarak turboşarjın fabrika ayarlarına getirilmesi ile bu tip arızalar sağlıklı bir şekilde giderilmekte ve turboşarj fabrika ayarlarına getirilmektedir.

Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus turboşarjın arızasının giderilmesinin yanında kullanıcı ya da servis tarafından arızaya sebep olan etkenlerin de giderilmiş olmasının gerekmesidir. Aksi takdirde turboşarjda kısa sürede benzer arıza tekrarlayacaktır. Araç üzerinde turboşarj arızalarına sebep olabilecek arızalar ve kontrol noktaları ile ilgili Turbo Bakımı bölümünden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Turbo temizlik ve bakımının son aşamasındaki turbo kalibrasyon işlemi TÜBİTAK Ar&Ge desteği ile geliştirdiğimiz TC VFB cihazı ile yapılmaktadır. Bu cihaz ile ilgili detaylı bilgiyi Ürünlerimiz bölümünde bulabilirsiniz.