DPF temizlenebilir mi?

DPF, DPF-R (Diesel Particulate Filter Regenerator) cihazı kullanılarak temizlenebilir, tıkanıklığı giderilebilir.

Dizel Partikül filtresi (DPF), Dizel araçların egzoz emisyon değerlerini düşürmek amacıyla tasarlanmış, egzoz gazı içindeki partikülleri fiziksel olarak tutan bir tür filtredir. Bu filtreye sahip araçlarda filtrenin kendi kendine temizlenmesini amaçlayan çalışma sistemleri mevcuttur. Bu sayede -teorik olarak- filtrenin uzun süre tıkanmadan hizmet etmesi amaçlanır. Ancak aracın kullanım koşulları, kullanılan yakıt, aracın egzoz sistemini etkileyen her hangi bir arıza durumu filtrenin tıkanmasına neden olur ve araçta arıza ışığı yanar.

Tıkanmış dizel partikül filtresi (DPF) çeşitli temizleme yöntemleri ile açılabilir. Öncelikli olarak partikül filtresi araç üzerinden sökülmeden diagnostik test cihazı ile rejenerasyon işlemi yaptırılarak temizleme işlemi yapılabilir. Bu işlem öncesinde çeşitli kimyasal katkılar kullanılabilir. Tıkanıklık seviyesi yüksek olan filtrelerde bu işlem işe yaramayabilir. Bu durumda filtrenin sökülerek temizlenmesi gerekir.

Araç üzerinden sökülmüş dizel partikül filtresi çeşitli yöntemlerle temizlenebilir. Filtrenin içinden kimyasal ve su geçirilmesi yaygın olarak kullanılan temizlik yöntemlerindendir. Ancak bu tip yöntemler genellikle kontrolsüz ortamlarda yapıldığı ve DPF’e zarar verme ihtimali olduğu için üretici firmalar tarafından tavsiye edilmemektedir.

DPF-R, Dizel partikül filtresi rejenerasyon, cihazı araç üzerindeki rejenerasyon işlemi örnek alınarak firmamız tarafından geliştirilmiştir. Bu cihazla yaptığımız dizel partikül filtresi temizleme işlemi ile DPF araç üzerinde olduğu durumdan farklı koşulda çalıştırılmamış olur. Böylece DPF’in sağlıklı ve uzun ömürlü olması sağlanır.

DPF-R, Dizel partikül filtresi rejenerasyon, cihazı ile yüksek sıcaklıkta hava uygulanarak DPF’in içindeki kurumlaşmış partiküllerin yanması sağlanır. Uygulanan hava miktarı ve sıcaklık tamamen bilgisayar kontrollü olarak gerçekleştirilmekte, DPF temizliği öncesi ve sonrası DPF’in tıkanıklık durumu ölçülmektedir.